Meningen med livet enligt Alex och Sigge


Posted 2015-04-25 in Föreställning

Laddar Karta...

Date/Time
25/04/2015
19:30

Location
Conventum Kongress


Vad är meningen med livet? Det är en fråga vi alla ställt mer än några gånger tidigare – och varje gång är det lika svårt att svara på. Trots det vägrar vissa att sluta grubbla på saken. Alex Schulman och Sigge Eklund är två personer som ingår i denna kategori. De har till och med gått så långt att de har skapat en scenshow i syfte att besvara denna fråga och i april kommer denna show till Conventum.

År 2012 startade journalisten Alex Schulman en podcast tillsammans med författaren och tv-producenten Sigge Eklund och sedan dess har den växt till en av Sveriges största podcasts med hela 350 000 lyssnare. 2013 skrev och regisserade Sigge enmansföreställningen Älska mig, där Alex hade den enda rollen. Nu, 2015, står de båda på scen tillsammans i showen som, passande nog, heter Meningen med livet.

Turnén inleddes i Lund tidigare i mars och har sedan dess åkt igenom bland annat Linköping, Göteborg och Stockholm. Sista hållplatsen är i Örebro 25 april klockan 19.30.

För mer info: http://www.ticnet.se/event/alex–sigge-meningen-med-livet-biljetter/357933

NYHETSBREV

Det senaste om Örebro. Direkt till din epost. Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.